Stanovy družstva 2. část

Pokračování Stanov ZD Milevsko...

Zápis z členské schůze
43. O průběhu členské schůze pořídí zápis ten, kdo ji svolal, případně jím pověřený člen přítomný na členské schůzi.
44. Zápis o průběhu členské schůze musí obsahovat:
a) údaje označující orgán anebo osobu, která členskou schůzi svolala;
b) místo konání, dobu zahájení a dobu ukončení členské schůze s uvedením, zda byla svolána jako členská schůze anebo náhradní členská schůze a jde-li o členskou schůzi i dobu a místo, kde se měla konat členská schůze původně svolaná;
c) program jednání;
d) přijatá usnesení, přičemž u každého usnesení musí být údaje o počtu členů přítomných při hlasování, o počtu jejich hlasů a počtu hlasů, které odevzdali pro přijetí usnesení. Jmenovitě se zde uvede člen, který nemohl při hlasování vykonávat hlasovací právo;
e) znění každé z případných námitek člena s údajem o jménu a příjmení člena, který námitku uplatnil;
f) jméno a příjmení člena družstva, který nehlasoval pro změnu stanov, jestliže členská schůze přijala usnesení o změně stanov anebo usnesení, jehož důsledkem je změna stanov.
45. Zápis podepíše ten, kdo členskou schůzi svolal. Jestliže byla členská schůze svolána představenstvem nebo kontrolní komisí, podepíše zápis alespoň jeden z členů tohoto orgánu. Pokud zápis sepsala pověřená osoba, podepíše jej i ona.
46. Přílohou zápisu, která k němu musí být trvale připojena, tvoří vedle pozvánky a seznamu členů družstva opatřeného podpisy členů nebo jejich zmocněnců, kteří byli přítomni (listina přítomných), také všechny písemnosti předložené jako podklad k jednotlivým záležitostem programu členské schůze.
47. Jestliže se člen účastní členské schůze v zastoupení zmocněncem, musí být písemná plná moc udělená zmocněnci připojena k listině přítomných.
48. Ukládání zápisů o průběhu členských schůzí včetně písemností, které jsou jejich přílohou, zajišťuje představenstvo.
49. Každý člen má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k nahlédnutí, případně žádat o vydání kopie zápisu. Pro tento případ je povinen uhradit předem účelně vynaložené náklady spojené s jejím pořízením.
50. Usnesení členské schůze musí být osvědčeno notářským zápisem, jedná-li se o:
a) změnu stanov,
b) zrušení družstva s likvidací,
c) přeměnu družstva,
d) schválení převodu nebo zastavení závodu nebo takové je ho části, která by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou změnu v předmětu podnikání družstva.
Notářský zápis, který se osvědčuje usnesení členské schůze, se uloží jako příloha zápisu o průběhu členské schůze.
 
Rozhodování per rollam
51. O záležitostech patřících do působnosti členské schůze mohou členové rozhodovat per rollam podle následujících pravidel:
a) Při rozhodování per rollam představenstvo družstva (nebo jiná osoba oprávněná ke svolání členské schůze) zašle všem členům návrh rozhodnutí, o kterém má být rozhodováno. Návrh rozhodnutí bude zaslán doporučeně do vlastních rukou člena, do datové schránky člena nebo jinak prokazatelně doručen členu proti podpisu.
b) Návrh rozhodnutí obsahuje a. text navrhovaného rozhodnutí a jeho odůvodnění, b.  lhůtu pro doručení vyjádření člena v trvání nejméně 15 dnů, c. podklady potřebné pro přijetí navrhované rozhodnutí a d. případně další údaje, které představenstvo bude považovat za nezbytné pro členy družstva, aby se mohli o přijetí rozhodnutí informovaně rozhodnout.
c) Nedoručí-li člen ve stanovené lhůtě osobě oprávněné svolat členskou schůzi souhlas s návrhem usnesení, platí, že s návrhem nesouhlasí.
d) Pro začátek běhu lhůtu pro doručení vyjádření člena je rozhodné doručení návrhu rozhodnutí členovi. Souhlas s návrhem rozhodnutí (nebo své jiné vyjádření) doručí člen družstvu osobně, písemně nebo datovou zprávou.
e) Nedoručí-li člen ve lhůtě podle stanov osobě oprávněné svolat členskou schůzi svůj souhlas s návrhem usnesení, platí, že s návrhem nesouhlasí.
f) Vyžaduje-li zákon, aby přijetí rozhodnutí členské schůze bylo osvědčeno veřejnou listinou (notářským zápisem), návrh rozhodnutí per rollam musí mít formu veřejné listiny (v takovém případě se členům zasílá kopie veřejné listiny o návrhu rozhodnutí). Ve vyjádření člena se uvede i obsah návrhu rozhodnutí členské schůze, kterého se vyjádření týká, podpis na vyjádření musí být úředně ověřen.
g) Rozhodní většina pro přijetí navrhovaného rozhodnutí se počítá z celkového počtu hlasů všech členů družstva.
h) Rozhodnutí je přijato dnem, v němž bylo doručeno vyjádření posledního člena k návrhu, nebo marným uplynutím posledního dne lhůty stanovené pro doručení vyjádření členů, bylo-li dosaženo počtu hlasů potřebného k přijetí rozhodnutí.
i) Rozhodnutí přijaté postupem per rollam včetně dne jeho přijetí, oznámí představenstvo družstva (nebo osoba oprávněná jednání členské schůze jinak svolat) způsobem stanoveným zákonem a Stanovami pro svolání členské schůze všem členům bez zbytečného odkladu ode dne jeho přijetí.
 
XV. Představenstvo
1. Představenstvo je statutárním orgánem družstva.
2. Představenstvu přísluší obchodní vedení družstva.
3. Představenstvo plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy.
4. Představenstvo řídí činnost družstva a rozhoduje o všech jeho záležitostech, které nejsou Zákonem nebo Stanovami vyhrazeny jinému orgánu nebo které si členská schůze oprávněně vyhradila. Představenstvo schvaluje a mění vnitrodružstevní předpisy. Jako svůj poradní orgán má právo jmenovat trvalé nebo dočasné komise a určit jejich pravomoc a působnost. Usnesení představenstva jsou závazná pro všechny členy.
5. Představenstvo zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá členské schůzi ke schválení účetní závěrku a v souladu se Stanovami také návrh na rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů anebo úhradu ztráty. Účetní závěrku zpřístupní představenstvo alespoň 15 dnů přede dnem konání členské schůze v sídle družstva nebo v jiném místě určeném v pozvánce na členskou schůzi družstva.
6. Představenstvo plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu s právními předpisy, a odpovídá jí za svou činnost.
7. Představenstvo má 7 členů, z nichž jeden člen je předseda a jeden člen místopředseda. Představenstvo má jednoho náhradníka.
8. Členy představenstva a jejich náhradníky volí a odvolává členská schůze. Právo představenstva jmenovat náhradního člena tím není dotčeno.
9. Předsedu a místopředsedu volí členská schůze.
10. Člen představenstva nesmí být současně členem kontrolní komise družstva.
11. Představenstvo se schází podle potřeby. Je povinno se sejít do 10 (deseti) dnů od doručení podnětu kontrolní komise družstva, jestliže na její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků. Jednání představenstva se účastní předseda, případně další členové kontrolní komise družstva. Jednání svolává předseda nebo jiný pověřený člen představenstva.
12. Jednání představenstva řídí předseda, místopředseda nebo pověřený člen. Představenstvo rozhoduje většinou hlasů všech svých členů.
13. Jestliže s tím souhlasí všichni členové představenstva, může představenstvo učinit rozhodnutí i mimo jednání (per rollam) podle následujících pravidel:
a) Předseda představenstva pak zašle všem členům návrh rozhodnutí (usnesení), o kterém má být takto rozhodováno. Návrh rozhodnutí bude zaslán členům představenstva emailem nebo do datové schránky člena nebo jinak prokazatelně doručen členu představenstva proti podpisu.
b) Návrh rozhodnutí obsahuje a. text navrhovaného rozhodnutí a jeho odůvodnění, b. lhůtu pro doručení vyjádření člena představenstva v trvání nejméně 7 dnů, c.  podklady potřebné pro přijetí navrhované rozhodnutí a d. případně další údaje, které předseda představenstva představenstvo bude považovat za nezbytné pro členy představenstva družstva, aby se mohli o přijetí rozhodnutí informovaně rozhodnout.
c) Nedoručí-li člen ve stanovené lhůtě předsedovi představenstva osobě souhlas s návrhem usnesení, platí, že s ním nesouhlasí.
d) Rozhodnutí je přijato dnem, v němž bylo doručeno vyjádření posledního člena představenstva k návrhu, nebo marným uplynutím posledního dne lhůty stanovené pro doručení vyjádření členů, bylo-li dosaženo počtu hlasů potřebného k přijetí rozhodnutí.
e) Rozhodná většina pro přijetí navrhovaného rozhodnutí se počítá z celkového počtu hlasů všech členů představenstva družstva. Pro platnost rozhodnutí formou „per rollam“ se vyžaduje souhlas většiny všech členů představenstva.
f) Zápis z rozhodnutí „per rollam“, obsahující jmenovitě vyjádření souhlasu, nesouhlasu či zdržení se hlasování se předkládá na nejbližším jednání představenstva a je součástí zápisu z nejbližšího jednání představenstva.

14. Předseda rovněž jedná za představenstvo ve vztahu k jiným orgánům družstva.
15. Místopředseda zastupuje předsedu v době jeho nepřítomnosti. V době nepřítomnosti předsedy a místopředsedy řídí představenstvo pověřený člen.
16. Statutárním orgánem družstva je představenstvo. Za představenstvo jedná navenek předseda nebo místopředseda. Jeli však pro právní úkon, který činí představenstvo, předepsána písemná forma, je třeba podpisu alespoň dvou členů představenstva, a to předsedy nebo místopředsedy a dalšího člena představenstva.
17. Zákaz konkurence člena představenstva platí v rozsahu určeném Zákonem a Stanovami. Člen představenstva může být členem orgánu dceřiné společnosti nebo jiné korporace, kde má družstvo majetkovou účast, i když má shodný předmět podnikání.
18. O průběhu jednání představenstva a o jeho rozhodnutích se pořizuje zápis podepsaný předsedajícím a zapisovatelem. Přílohou zápisu je seznam přítomných osob a poklady, které byly předloženy k projednávaným záležitostem. V zápisu se jednotlivě uvedou členové představenstva, kteří hlasovali proti jednotlivým usnesením nebo se zdrželi hlasování. Každý člen představenstva má právo na vydání kopie zápisu.
 
XVI. Kontrolní komise
1. Kontrolní komise kontroluje veškerou činnost družstva, projednává stížnosti členů a může požadovat jakékoliv informace a doklady o hospodaření družstva.
2. Při výkonu své působnosti je kontrolní komise nezávislá na ostatních orgánech družstva. Za výkon své činnosti kontrolní komise odpovídá členské schůzi.
3. Na zjištěné nedostatky kontrolní komise upozorní představenstvo a dohlíží na zjednání nápravy.
4. Představenstvo je povinno oznámit bez zbytečného odkladu kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva nebo jeho členů.
5. Člen kontrolní komise k tomu pověřený má právo zúčastnit se jednání představenstva družstva. Není-li žádný člen kontrolní komise pověřen, má právo zúčastnit se jednání představenstva družstva její předseda. Kontrolní komise určí v případě potřeby svého člena, který zastupuje družstvo v řízení před soudy a jinými orgány proti členovi představenstva.
6. O každém jednání představenstva musí představenstvo kontrolní komisi předem informovat.
7. Kontrolní komise podává představenstvu zprávy o výsledcích provedených kontrol, vyjadřuje se k výsledkům hospodaření družstva, navrhuje odstranění zjištěných nedostatků a dohlíží na zjednání nápravy. Představenstvo je povinno zprávy a návrhy kontrolní komise projednat bez odkladu a učinit opatření k nápravě. Neodstraní-li příslušné orgány družstva zjištěné nedostatky v činnosti družstva ve lhůtě s kontrolní komisí dohodnuté, je kontrolní komise oprávněna požádat představenstvo o svolání členské schůze.
8. Kontrolní komise dává členské schůzi písemné stanovisko ke každé účetní závěrce, k návrhu na rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů anebo úhradě ztráty družstva a k návrhu na rozhodnutí o uhrazovací povinnosti členů. Kontrolní komise podává členské schůzi dále zprávu o své činnosti, předkládá vyjádření k práci představenstva a k jeho výsledkům. K výroční zprávě představenstva může kontrolní komise přednést své připomínky či vyjádření.
9. Kontrolní komise má 3 členy, z nichž jeden je předsedou kontrolní komise. Kontrolní komise má jednoho náhradníka.
10. Členy kontrolní komise volí a odvolává členská schůze. Právo voleného orgánu jmenovat náhradního člena tím není dotčeno.
11. Člen kontrolní komise nesmí být současně členem představenstva družstva nebo jinou osobou oprávněnou podle zápisu v obchodním rejstříku jednat za družstvo.
12. Předsedu kontrolní komise volí a odvolává sama komise, a to ze zvolených členů kontrolní komise.
13. Kontrolní komise se schází podle potřeby. Jednání svolává předseda nebo jiný pověřený člen kontrolní komise.
14. Jednání kontrolní komise řídí její předseda. Předseda kontrolní komise rovněž jedná za tuto komisi ve vztahu k jiným orgánům družstva. Kontrolní komise rozhoduje většinou hlasů všech svých členů.
15. O průběhu jednání kontrolní komise a jejich rozhodnutích se pořizuje zápis podepsaný předsedajícím a zapisovatelem. Každý člen kontrolní komise má právo na vydání kopie zápisu.
16. K jednotlivým úkolům může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise.
17. Zákaz konkurence člena dozorčí rady platí ve stejném rozsahu jako u člena představenstva.
 
D. HOSPODAŘENÍ DRUŽSTVA

 
XVII. Fondy družstva


1. Družstvo hospodaří se svým majetkem. Družstvo může hospodařit též s majetkem jiných fyzických či právnických osob na základě uzavřených smluv.
2. Družstvo uhrazuje své potřeby a náklady z příjmů získaných svou činností; může však využívat i jiné zdroje.
3. Družstvo má zřízený rezervní fond. Do rezervního fondu přiděluje družstvo nejméně 10 % čistého zisku zjištěného účetní závěrkou za účetní období. Rezervní fond používá družstvo k úhradě ztráty z hospodaření. Rezervní fond nelze za trvání družstva rozdělit ani z části mezi členy.
4. K úhradě ztráty družstva mohou být použity jiné zdroje družstva v případě, že ztráta je vyšší než zůstatek rezervního fondu.
5. Družstvo má zřízený Fond další majetkové účasti členů družstva družstvo zřídilo za účelem evidence další majetkové účasti členů družstva. Fond další majetkové účasti členů družstva nelze použít k úhradě ztráty z hospodaření.
6. Družstvo má zřízený nedělitelný ford, do kterého se z každého základního členského vkladu přiděluje jeho část 20 %.
7. O podmínkách tvorby a čerpání fondů rozhoduje členská schůze nebo představenstvo družstva, pokud nejsou určeny závaznými právními předpisy.
 
XVIII. Výroční zpráva a výkazy


1. Představenstvo zabezpečí každoročně vypracování výroční zprávy o hospodaření družstva a stavu jeho majetku v rozsahu stanoveném právními předpisy. Výroční zprávu předkládá představenstvo k projednání a schválení členské schůzi spolu s roční účetní závěrkou.
2. Družstvo zpracovává a příslušným orgánům poskytuje výkazy o své činnosti podle obecně závazných právních předpisů.
 
XIX. Finanční hospodaření


1. Účetní rok družstva trvá od 1. (prvního) ledna do 31. (třicátého prvního) prosince příslušného kalendářního roku.
2. Finanční hospodaření družstva se řídí platnými právními předpisy.
3. Družstvo každoročně sestaví řádnou účetní závěrku. Představenstvo spolu s řádnou účetní závěrkou předkládá členské schůzi k projednání a schválení i způsob rozdělení a užití zisku nebo jiných vlastních zdrojů, případně způsob úhrady ztrát.
4. Člen družstva má právo si vyžádat roční účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku a ztrát nahlédnutí.
 
XX. Rozdělení zisku a ztráty


1. Způsob rozdělení zisku nebo jiných vlastních zdrojů anebo úhrady ztráty je schvalován členskou schůzí na návrh představenstva.
2. Ze zisku se přednostně doplňuje rezervní fond a další fondy družstva.

Podíl člena na zisku


3. Člen má za podmínek určených ve Stanovách právo na podíl na zisku nebo na jiných vlastních zdrojích určených členskou schůzí, jestliže jeho členství trvalo k poslednímu dni účetního období, za které byla tato závěrka sestavena.
4. O určení části zisku nebo jiných vlastních zdrojů, který se má rozdělit mezi členy rozhoduje členská schůze na základě schválení řádné nebo mimořádné účetní závěrky. Současně rozhodne i o lhůtě a způsobech výplaty podílu. Pokud členská schůze nerozhodne jinak je podíl na zisku splatný do 6 měsíců ode dne rozhodnutí členské schůze.
5. Podíl člena na zisku nebo jiných vlastních zdrojích určeném k rozdělení mezi členy se určí podle výše jejich členského vkladu do základního kapitálu (po odečtení částky vložené do rezervního fondu) a výše další majetkové účasti, a to k poslednímu dni účetního období, za které se zisk rozděluje.
6. Podíl na zisku nebo jiných vlastních zdrojích se vyplácí v penězích především na účet určený členem, a pokud jej neurčí, prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb k jeho rukám, nebo výplatou v hotovosti v sídle družstva. Způsob a termíny výplaty budou zveřejněny na informační desce družstva.
7. Další pravidla poskytnutí podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích a omezení jeho výplaty stanoví Zákon.

Ztráta


8. Ztráta běžného roku se uhradí:
a) z nerozděleného zisku minulých let;
b) ze zůstatků fondů družstva, pokud jejich použití není k tomuto účelu vyloučeno;
c) převodem do následujícího účetního období;
d) z členských vkladů, případně z dalších majetkových účastí, pokud to smlouva o další majetkové účasti umožňuje;
e) z příspěvku členů k úhradě ztráty družstva.
 
D. OSTATNÍ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 
XXI. Zrušení a zánik družstva

1. Družstvo se zrušuje z důvodů a způsoby stanovenými Zákonem.
2. Při zániku družstva bez právního nástupce, zaniká členství v družstvu dnem výmazu družstva z obchodního rejstříku.
3. Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku.
4. Při likvidaci družstva osobu likvidátora povolá svým rozhodnutím členská schůze současně s rozhodnutím o vstupu družstva do likvidace. Současně určí odměnu likvidátora. Postup likvidace se řídí zvláštním Zákonem.
5. Při zrušení družstva s likvidací má každý člen právo na podíl na likvidačním zůstatku; tento podíl se vyplácí v penězích. Likvidační zůstatek se rozdělí mezi členy nejprve do výše, v jaké splnili svou vkladovou povinnost. Nestačí-li likvidační zůstatek na toto rozdělení, podílejí se členové na likvidačním zůstatku v poměru k výši svých splacených či vnesených vkladů. Zbytek likvidačního zůstatku se rozdělí mezi členy podle jejich podílů. Výplatu podílu na likvidačním zůstatku stanoví Zákon.
6. Při zrušení družstva s likvidací ručí bývalí členové za její dluhy po jejím zániku do výše svého podílu na likvidačním zůstatku.
7. Přeměny družstva se řídí zvláštním Zákonem.
 
XXII. Vnitrodružstevní předpisy a Změna Stanov

1. Družstvo vydává vnitrodružstevní předpisy závazné pro všechny členy a zaměstnance družstva. Těmito předpisy jsou zejména: organizační řád, pravidla odměňování, zásady čerpání prostředků z fondů družstva, zaměstnanecký pracovní řád a další předpisy vydávané orgány družstva. Za vydání těchto předpisů zodpovídá představenstvo družstva.
2. Změnu Stanov provádí svým rozhodnutím členská schůze. O změně Stanov nelze hlasovat tajně. Při hlasování musí být zjištěni členové, kteří hlasovali pro změnu stanov.
3. Změna Stanov nabývá účinnosti dnem, kdy jí členská schůze schválila, ledaže plyne z usnesení členské schůze, že nabývá účinnosti později.
4. Dojde-li ke změně Stanov na základě právní skutečnosti, představenstvo družstva vyhotoví úplné znění Stanov bez zbytečného odkladu poté, co se některý z členů představenstva o této skutečnosti dozví.
 
XXIII. Informační deska

1. Družstvo má zřízenou ve svém sídle informační desku. 2. Na informační desce uveřejní družstvo informace stanovené Zákonem a další informace o činnosti a záležitostech družstva. O uveřejnění informací rozhoduje představenstvo (nebo v době mezi jeho jednáními jeho předseda), které také určí dobu uveřejnění (vyvěšení a sejmutí) informace. Představenstvo vede průběžnou evidenci uveřejněných informací. 3. Informační deska je přístupná každý pracovní den v běžnou pracovní dobu všem členům.
 
XXIV. Oznamování a doručování

1. Skutečnosti, stanovené právními předpisy, Stanovami nebo rozhodnutím členské schůze se oznamují členu družstva ve stanoveném termínu dopisem zaslaným na adresu uvedenou v seznamu členů, nebo předaným osobně proti podpisu členovi nebo jeho zástupci u právnické osoby, není-li ve Stanovách určeno jinak.
2. Pro doručování písemností se má za to, že k doručení písemnosti došlo třetího dne po dni jejího odeslání dopisem prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb na adresu člena uvedenou v seznamu členů v případě, že se zásilka vrátí označená jako nedoručitelná nebo nevyzvednutá v úložní době, nebylo-li doručeno již dříve.
3. Skutečnosti, u kterých to vyžaduje Zákon či Stanovy, budou zveřejněny oznámením ve veřejném rejstříku, na informační desce družstva a na internetových stránkách družstva.
4. Svolávání a další úkony související s členskou schůzí družstva se řídí Zákonem a Stanovami.
 
XXV. Ostatní ujednání

1. Družstvo může aktivně vstupovat do profesních svazů, zájmových svazů a do všech forem výrobního, obchodního i jiného podnikání, pokud to umožňuje právní řád.
 
XXVI. Závěrečné ustanovení

1. Jsou-li nebo stanou-li se některá ustanovení Stanov neplatnými, neúčinnými, anebo některé ustanovení chybí, nemá to vliv na platnost či účinnost ostatních ustanovení Stanov, která zůstávají platná a účinná. Namísto neplatného, neúčinného či chybějícího ustanovení Stanov nastupuje ustanovení příslušného právního předpisu, které svou povahou a účelem nejlépe odpovídá zamýšlenému účelu Stanov; není-li takového ustanovení právního předpisu, nastupuje způsob řešení, jenž je v obchodním styku obvyklý. 2. Otázky neupravené těmito Stanovami se řídí platnými právními předpisy, především zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a Zákonem. 3. Družstvo se podřídilo zákonu č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech jako celku postupem podle § 777, odst. 5. 4. Změna Stanov nabývá účinnosti dnem zveřejnění zápisu o podřízení se Zákonu podle odst. 3. 5. Tyto Stanovy v úplném znění byly schváleny na členské schůzi konané dne 02. 06. 2023.
 
Toto je úplné znění stanov přijaté členskou schůzí družstva dne 02. 06. 2023
 
ing. PAVEL KUBEŠ, předseda představenstva